Cami Isıtma Sistemleri

 

Cami Isıtma Çözümleri

   

 

Bayimiz Olun!

 

 

 

 
Cami Isıtma - AnasayfaCami Isıtma Sistemleri  - Biz Kimiz!

Hayırlı Günler,

Cami Isıtma Sistemlerine Hoş Geldiniz!

Bugün  23.6.2018 :

 

Cami Isıtma Sistemleri, Cami Halı Altı Isıtma, Cami Karbon Isıtma, Mescid Isıtma, Cami Zeminden Isıtma , Cami Döşemeden Isıtma, Cami Yerden Isıtma

Cami Isıtma Sistemlerine Mesajınızı Bırakın Sizi Arayalım!Cami Karbon Halı Altı Sistemi ile Ne Kadar Elektrik Faturası Öderim?Cami Isıtmada Ne Nedir?Cami Isıtma Sistemi için Hemen Teklif Al!

 

Neden Camilerde Yerden Isıtma
Yerden Isıtma Hakkında merak ettiğiniz her şey burada!

 

 

 

Ayağını sıcak tut, başını serin!

Atalarımızın bir bildiği varmış ki bu sözü söylemişler!

Cami Isıtma Kullanım Alanı  

Camilerde Yerden Isıtma Şeması

 

Camilerde Karbon Film ile Yerden Isıtma

Halı altı döşenen karbon film sayesinde zemin sıcaklığı 35-40 °C kalacak şekilde termostatlar sayesinde sabit kalır.Isınan film öncelikle halının yüzeyini ısıtır. Camide Isıtıcı film döşenen yerlerde istenilen sıcaklığa ulaşması cemaatin ayaklarının ye ibadet alanının konfor şartlarında olmasını sağlar. Böylelikle caminizde radyatör veya klima etki alanı içerisinde gruplaşma olmaz ve eşit ve etkili bir ısıtma gerçekleşir.

 

Isınan hava yükseldiği için cemaatin ibadet alanı olan yerden 1,5 metre yukarısı ısınır. Kısaca Radyatör ve Klima gibi ısıtıcıların ısıttığı ölü alanları ısıtmaz. Karbon film infrared yapısı sayesinde ayaklarda kan dolaşımını artırır. sağlıklı bir ibadet yapılmasını mümkün kılar.

 

Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere mekandaki ısı kayıplarını, zemin betonu içindeki borularla ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemin altına yayarak dağıtan, zemini dolayısı ile ortamı ısıtan bir ısıtma sistemidir. Günümüzde yerden ısıtma sistemleri sulu ve elektrikli yerden ısıtma olarak iki şekilde uygulana bilmektedir.

 

Camilerde Klima ile Isıtma

Klimalar Isıttığı havayı fanlar vasıtasıyla üfleyerek cemaatin bulunduğu ortama gönderir. Klima 50-55 °C de çalışır ve ortam ısı dağıtımı şemadaki gibi olur.

 

Sağlıklı bir ısınma yöntemi değildir ve bir çok hastalığı beraberinde getirir.

 

Zemin her zaman soğuktur ve Ayaklar her zaman üşür.

Camilerde Klima ile Isıtma Şeması
     
Camilerde Radyatör ile Isıtma

Radyatörler 70 - 90 °C arasında çalışır, Radyatörle ısıtılan camilerde genelde görünen manzara insanları radyatörlerin olduğu alanlarda gruplaşarak oturmasıdır. Bunun nedeni radyatör kendisine uzaklığı 2-3 metre uzaklıktaki ortamı ısıtmaktadır. Caminin diğer alanlarına faydası yoktur. Isınan hava yükseldiğinden ortam ısınması caminin yüksek tavanı nedeniyle yukarı doğru olur. Bu nedenle radyatörler caminin tavanını ısıtır. Cemaati istenildiği gibi ısıtmaz.

 

Zemin her zaman soğuktur ve Ayaklar her zaman üşür.

Camilerde Radyatör ile Isıtma Şeması
     

 

M.Ö 80'lerde yerden Isıtma sistemi Kullanılmaktaydı!

 

Yerden Isıtma Sistemi Tarihçesi?

İlk olarak yakılan ocaklardaki sıcak baca gazlarının mekan içindeki döşeme altı zeminde ve duvar içinde açılan kanallardan dolaştırılması fikri ile ortaya çıkmıştır. M.Ö. 80'lerde Çin, Tibet, Roma ve Rusya da uygulamalarına rastlanan yerden ısıtma sistemi Anadoluda M.Ö. 1200'lü yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Bölgemizdeki ilk örneklerinden bir tanesi de Gevher Nesibe Daruşşifası’dır ( KAYSERİ ). Daha sonraları yerden ısıtma uygulamaları değişiklik göstererek baca gazları yerini kızgın su buharına bırakmıştır.

 

1697 de Thomas Saverey ve 1712 de Thomas Newcomen’in İngiltere de yaptıkları çalışmalar neticesindeki geliştirdikleri buhar makineleri sayesinde endüstride de kullanılmaya başlanılan yerden ısıtma sistemi 1900'lü yıllara kadar sistematik anlamda sürekli kendini yenilemiştir. O yıllarda kanallar yerine döşeme altına demir borular yerleştirilerek sistem hazırlanmış ve kızgın su buharı yerine daha az enerji gerektiren sıcak su dolaştırılarak ısıtma yoluna gidilmiştir. Yerden ısıtma sistemine yönelik ilk fiili çalışmalar 1907 yılında İngiltere de A.H. Barker tarafından yapılmış ve 1929 da Almanya da Dr.Ing.Kollmer tarafından proje uygulamaları formulize edilmeye başlanmıştır. Sistem 1970 lerde tüm dünyada tamamen kabul görmüştür.

    

 

 

Ülkemizde de 1970’te yapılan Kocatepe Camii (ANKARA)’nde de bakır borular kullanılarak yerden ısıtma sistemi yapılmıştır. 1974-1978 arası Avrupa da 10 milyon m² üzerinde uygulanan yerden ısıtma sistemi başarısını 1978 de Brüksel de düzenlenen enerji konvansiyonunda birincilikle taçlandırmıştır.

Günümüzde plastik sektöründe kaydedilen gelişmeler neticesinde uygulaması zor demir ve bakır borular yerine plastik borular kullanılmakta ve yerden ısıtma sistemi gelişimini hızlandırmaktadır. Hollanda ve Almanya da sistem %50 oranında kullanılmakta bu oran İzlanda da jeotermal yapı ile birlikte daha da artmaktadır. Ülkemizde de yerden ısıtma kullanım oranı %20 lerde olup hızlı gelişimini sürdürmektedir.

 

 


 

      

 

 

Cami Halı Altı Isıtma Sistemi Karbon Film

 

Radyatör, Alüminyum Radyatör, Panel Radyatör, Elektrikli Radyatör çeşitleri

 

Fancoil hakkında merak ettikleriniz bu adreste!    

 
     

 

 http://www.camiisitici.com - Copyright 2010. Tüm hakları saklıdır!

 Ziyaretçi sayısı 94.539

Bayi Hosting